istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.326,00
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5912
  % 0,18
 • € EURO
  18,4051
  % 0,94
 • £ POUND
  21,1030
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  2,6133
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3155
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  371198,552
  % 3,94
 • BIST 100
  %

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?


Küresel piyasalar Fed’in faiz kararının yanında AB ve ABD iktisadına ait değerli dataların açıklandığı haftayı geride bıraktı. Fed Lideri Jerome Powell’ın karar sonrası verdiği bildiriler global piyasaları rahatlatırken, bir gün sonra açıklanan ve ABD’nin teknik resesyona girdiğini gösteren bilgiler de daha ölçülü sıkılaşma fiyatlarını beraberinde getirdi.

Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon raporu ve İSO Meclisi’nde TCMB Lideri ve endüstriciler ortasındaki kelam düellosu öne çıktı.

İşte geçen hafta öne çıkan 7 başlık

1- Fed faizi 75 baz puan artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz toplantısında 75 baz puan ile beklentilere paralel bir faiz artışına gitti. Haziran ve Temmuz toplantısında yapılan 150 baz puanlık faiz artışı 1980’lerin başından bu yana en sert sıkılaşma atağı olarak kaydedildi.

2- ABD teknik resesyonda

ABD’de ikinci çeyreğe ait gayri safi yurt içi hasıla dataları açıklandı. Bilgiler ABD iktisadının beklenmedik negatif bir performans sergilediğini gösterdi. Ülke iktisadı yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 daraldı. ABD birinci çeyrekte de yüzde 1,6 küçülme kaydetmişti. Böylece ülke üst üste iki çeyrek daralma kaydederek teknik resesyona girdi.

3- Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeledi

Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yeni rekor kırdı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’ndan sert faiz artış beklentisini de gündeme getirdi.

4- Euro Bölgesi 2. çeyrek büyümesi Almanya’ya karşın kestirimleri aştı

Yükselen enflasyon, sıkılaşan para siyaseti ve Rusya’dan güç kesintilerine ait kaygıların resesyon beklentilerini artırdığı bir devirde Euro Bölgesi iktisadı, ekonomistlerin öngördüğünden üç kat fazla büyüdü.

5- Tahıl koridoru uyum merkezi resmen açıldı

Tahıl eserlerinin Ukrayna’dan emniyetli formda sevki için İstanbul’da oluşturulan Müşterek Uyum Merkezi resmi olarak açıldı. Ulusal Savunma Bakanı Akar, İstanbul’da tahıl koridoru için müşterek uyum merkezi açılışında yaptığı konuşmada koridorun besin krizinin aşılmasına kıymetli katkısı olacağını belirtti.

6- TCMB 2022 enflasyon kestirimini yüzde 60,4’e yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yıl sonu enflasyon iddiasını yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltti. TCMB, enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 19,2 olarak gerçekleşeceğini varsayım etti.

7- TCMB Lideri stokçulukla suçladı, Bahçıvan sert reaksiyon verdi

İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında İSO Lideri Erdal Bahçıvan ile sanayicileri stokçuluk yapmakla suçlayan Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ortasında tartışma çıktı. “Sanayici ucuz kredi alıp stokçuluk yapıyor” diyen Kavcıoğlu’na reaksiyon gösteren Bahçıvan, “Bunları çok tehlikeli ithamlar olarak görüyorum” dedi. Bahçıvan, “Kendisini enflasyona karşı korumak için stok tutan sanayiciyi itham altına alırsak, Türk endüstrisine karşı büyük haksızlık yapmış olursunuz” diye konuştu.

YORUMLAR YAZ