• YARIM ALTIN
  6.275,00
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9260
  % 0,16
 • € EURO
  31,5788
  % 0,24
 • £ POUND
  36,6024
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,0500
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3242
  % 0,99
 • BITCOIN/TL
  1104137,338
  % 0,82
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ali Koç: Stratejik işbirlikleri rekabette kritik önemde

Ali Koç: Stratejik işbirlikleri rekabette kritik önemde


Koç Holding İdare Konseyi Lider Vekili ve Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Y. Koç, güç çekişmesinin, jeopolitik kamplaşmaların ve muhafazacı siyasetlerin arttığı bir devirde olunduğunu belirterek, “Bu kurallar altında risk ve fırsatları hakikat tahlil etmenin yanı sıra ortak çıkarlara yönelik stratejik işbirlikleri kurmak rekabette öne geçmede kritik ehemmiyete sahip.” tabirlerini kullandı.

Holding’den yapılan açıklamaya nazaran, memleketler arası bağlar alanında dünyanın tesirli fikir kuruluşları ortasında yer alan Chatham House ile Koç Holding’in kurumsal paydaşlığı kapsamında düzenlenen “Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı”nın dördüncüsü, Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Koç Holding’in mesken sahipliği yaptığı toplantıya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Birleşik Krallık’ın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Leo Docherty onur konukları olarak katıldı.

Toplantı birebir vakitte, Türkiye, Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinden siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini, sivil toplum temsilcilerini ve akademisyenleri bir ortaya getirdi.

Artan jeopolitik rekabetle şekillenen global siyasetin geleceği hakkında fikir alışverişleri ve değerlendirmelerin yapıldığı toplantının bu yılki başlığı “Bölünmüş Dünyada Avrupa: Rekabet yahut İş birliği?” olarak belirlendi.

Bu kapsamda değişen jeopolitik risklerin global ekonomiyi, ticareti, ekonomik güvenliği, memleketler arası işbirliğini ve ulusal güvenlik çıkarlarını nasıl etkilediği, güç rekabetinin ve bölünmüş sistemin şekillendirdiği yeni jeopolitik sistemin Avrupa ve müttefikleri için ne manaya geldiği ve Ukrayna’nın Avrupa’nın güvenliğine olan tesiri toplantıda tartışıldı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, değişen dünyada Türk dış siyasetine ait değerlendirmelerde bulunurken, Birleşik Krallık’ın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Leo Docherty de konuşmasında, iki ülke bağlarına verdikleri kıymete değindi.

YORUMLAR YAZ