• YARIM ALTIN
  2.599,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5109
  % 0,22
 • € EURO
  15,2661
  % 0,11
 • £ POUND
  18,2521
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,1390
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1714
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  509390,182
  % 4,05
 • BIST 100
  %

Biden: Ukrayna’ya asker göndermeyi planlamıyoruz

Biden: Ukrayna’ya asker göndermeyi planlamıyoruz

Beyaz Saray Biden-Putin görüşmesinin ardından salı günü yaptığı açıklamada Biden’ın görüşmede, Ukrayna’nın NATO’ya üye olması olasılığından endişe duyan Putin’e bir taviz vermediğini belirtti.

Rusya lideri NATO’nun doğuya daha fazla genişlemeyeceği konusunda güvence talep etmişti.

ABD’nin Ukrayna’ya savunma kabiliyeti sağlayacağını net bir şekilde anlattığını belirten Başkan Biden, Amerika’nın, saldırı hedefi olmaları halinde NATO müttefiklerini savunmak gibi bir ahlaki ve hukuki sorumluluğu olduğunu ancak bu sorumluluğun Ukrayna’ya kadar uzanmadığını söyledi.

Rusya’nın olası bir Ukrayna işgalini önlemek amacıyla Amerikan askerlerinin kullanılıp kullanılmayacağı yönündeki soruya, “Bu seçenek masada değil” yanıtını verdi.

ABD Başkanı, “Bu diğer NATO ülkelerinin ne yapmaya istekli olduklarına da bağlı olur. Ancak Amerika’nın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durumunda tek taraflı olarak güç kullanması fikri şu anda olası değil” dedi.

Rusya’dan ABD’ye “tehlikeli askeri manevra” tepkisi

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ve NATO askeri uçaklarıyla gemilerinin Rusya sınırlarına yakın bölgelerdeki faaliyetleriyle ilgili Amerika’ya nota verdiğini açıkladı.

Bakanlığın bugün yaptığı açıklamaya göre, ABD’nin Moskova’daki Büyükelçiliği’ne iletilen notada, ABD ve NATO’nun Rusya’nın sınır bölgelerindeki manevralarının “tehlikeli” olduğu savunuldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Moskova’nın, güvenlik konusunda endişeleri gidermek ve bölgedeki askeri ve siyasi gerginlikleri azaltmak için diyalog çağrısı yapıldığı belirtildi.

Ukrayna sınırına asker konuşlandırması nedeniyle Amerika ve müttefiklerinin eleştirilerine maruz kalan Rusya yönetimi, bölgedeki askeri eylemlerinin savunma amaçlı olduğunu savunmaya devam ediyor.

Diğer taraftan, Batılı ülkelerin destek verdiği Ukrayna ise Rusya’yı “kışkırtıcı” davranarak bölgede tehdit unsuru yaratmakla suçluyor.

YORUMLAR YAZ