istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.324,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5865
  % 0,15
 • € EURO
  18,4052
  % 0,94
 • £ POUND
  21,1396
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  2,6123
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3158
  % 0,20
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

ÇİB/Dalbeler: AB’ye çelik ihracatında kota yüzde 15 arttı

ÇİB/Dalbeler: AB’ye çelik ihracatında kota yüzde 15 arttı


CEMRE PARILTI KARACA

Çelik ihracatında uygulanan yüzde kota, yüzde 15 artırıldı. Çelik İhracatçıları Birliği Lideri Uğur Dalbeler, Rusya Ukrayna savaşı sonrasında Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrasında kotaların mevcut ülkelere dağıldığını, bunun da Türkiye’nin çelik ihracatına yansıdığını söyledi. Avrupa Birliği ülkelerine olan çelik ihracatındaki kotanın yüzde 15 oranında arttığını lisana getiren Dalbeler, bu oranın ihracata tesirinin yaklaşık 1 milyar dolar olacağını söyledi.

Türkiye’ye çelik ihracatına tesiri 1 milyar dolar

Çelik İhracatçıları Birliği Lideri Uğur Dalbeler, “Avrupa topluluğu 2018 yılında bir muhafaza tedbirini devreye soktu. Bu muhafaza tedbiri çerçevesinde çelik ithalatını miktarsal olarak sınırladı. Geçmiş 3 yıllık performansı bazında kota tahsis etti. Türkiye o devirde muhakkak avantajlardan ötürü AB’nin en büyük yassı çelik ihracatçısıydı. Avrupa Birliği komitesi o periyot alınan birtakım kararlarla Türkiye’nin kotalarını negatif tarafta küçülttü.”

“Bu savaş sonrası Rusya’ya tanınmış kotalar AB’nin yeni yaptırım kararları çerçevesinde kaldırıldı. Yani Rusya’dan demir çelik ithalatını yasakladı. Oradaki kotalarda mevcut öbür ülkelere oransal olarak dağıtıldı. Türkiye’de bundan ötürü mevcut kotasının üzerinde ihracat bahtı yakaladı”

Geçen sene mevcut kota yaklaşık 6 milyon 250 bin ton iken artış 1 milyon ton bunun karşılığı yaklaşık 1 milyar dolar, bunun da Türkiye’nin toplam çelik ihracatına tesiri yaklaşık yüzde 4 civarında olacaktır. Önümüzdeki aydan itibaren yani Nisan başından itibaren Rusya’nın iptal dilen kotaları nedeniyle kota artışıyla ihracatımızı AB’ye arttırma talihi yakaladık” açıklamalarında bulundu.

2018 yılını yakalayamadık

Avrupa Birliği’nin 2018 yılında devreye aldığı müdafaa tedbirinden evvelki ihracat sayılarına şimdi erişilmediğini söyleyen Dalbeler, “2018 yılında yapmış olduğumuz ihracat ölçüsüne maalesef ulaşamıyoruz. Her ne kadar geçmiş yıla nazaran bir artıda görünüyor olsak da 2018 yılına nazaran hala Türkiye’nin AB’ye yapmış olduğu çelik ihracatı kısıtlı olarak sayılıyor” dedi.

YORUMLAR YAZ