istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.325,00
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5841
  % 0,16
 • € EURO
  18,4089
  % 0,97
 • £ POUND
  21,1033
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  2,6119
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3153
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  371476,428
  % 4,20
 • BIST 100
  %

Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (21 Haziran 2022)

Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (21 Haziran 2022)


Yurt içinde beklenen bir datanın olmadığı günde, yurt dışında ABD ikinci el konut satışları izlenecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Döviz kurlarında dün olduğu üzere yatay seyir hakim. Dolar/TL, 7,31-7,32 düzeylerinde yatay; euro/TL ise 18,25 civarında süreç görüyor.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 vilayette düzenlenen uyuşturucu operasyonda 205 adrese baskın yapıldığını, 213 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

İsrail’de koalisyon hükümetinin Başbakanı Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid yaptıkları ortak açıklamada, önümüzdeki hafta meclisi feshetme ve erken seçime gitme konusunda anlaştıklarını bildirdi. İsrail, son 3 yılda 5’inci defa seçime gitmiş olacak.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, varlık fiyatlarında düzeltmenin şu ana kadar tertipli bir formda gerçekleştiğini, lakin varlık fiyatlarında “ani, sert” düşüşler yaşanması riskinin şiddetli olmaya devam ettiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti Philip Lane, İdare Kurulu’nun Eylül ayında yapılacak bir faiz artırımının büyüklüğüne şimdi karar vermediğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Lideri Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin Euro Bölgesi üyesi ülkeler ortasında ayrışmaya karşı dizayn edeceği yeni aracın euroyu müdafaası gerektiğini söyledi.

ABD, yükselen akaryakıt fiyatları ve şu anda son 40 yılın en yüksek düzeyinde olan enflasyonla uğraş etmeye çalışırken, Lider Joe Biden federal akaryakıt vergisinin süreksiz olarak kaldırılıp kaldırılmayacağı kararının hafta sonuna kadar açıklanacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, tedarik zincirlerindeki bozulmalarının iktisada ziyan verdiğini, bunun önüne geçmek için kritik girdilerde kimi rakip ülkelere bağımlılıktan uzaklaşarak tedarik zincirlerini daha “dayanıklı, dirençli” hale getirmeye odaklandıklarını söyledi.

St Louis Fed Lideri James Bullard, ABD iktisadının Fed’in 1994 yılındaki sıkılaştırması sırasındaki muvaffakiyetini tekrar ederek yumuşak iniş gerçekleştirmesi halinde Fed’in faiz oranlarını bu yıl süratli halde artırabileceğini söyledi.

Yeni Zelanda’da hanehalklarının bütçesinin bilhassa son aylarda yüksek mortgage oranlarıyla sıkıştırılması ve ömür maliyetindeki artışa bağlı olarak tüketici itimadı tarihi düşük düzeyine indi.

GÜNÜN AJANDASI

Yurt içinde beklenen bir bilgi bulunmuyor.

TBMM Genel Konseyinde İstanbul Finans Merkezi Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek (15.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) siyaset yapıcısı ve Finlandiya Merkez Bankası Lideri Olli Rehn, Finlandiya’nın ekonomik görünümü ve ECB’nin faiz siyaseti hakkında konuşacak (11.00).

Euro Bölgesi ve İtalya için ödemeler istikrarı raporları açıklanacak (11.00, 12.00).

ABD’de iki bölgenin ekonomik hareketliliğini gösteren Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi ve Chicago Fed ulusal aktivite endeksi dataları izlenecek (15.30).

ABD’de analistlerin daha öncelikle takip edeceği bilgi ikinci el konut satışları olacak. Bir evvelki ay ikinci el konut satışları yüzde 2,4 düşüşle 5,61 milyon düzeyine inmişti (17.00).

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Ulusal İşletme İktisadı Siyaseti ve Enflasyon Web Semineri ile Risk İdaresi Derneği’nde konuşma yapacak (18.00, 22.30).

Günün son verisi ise petrol oyuncuları tarafından daha yakından izlenen API petrol ve petrol eserleri stokları olacak (23.30).

YORUMLAR YAZ