istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.324,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5840
  % 0,16
 • € EURO
  18,3673
  % 0,73
 • £ POUND
  21,1148
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  2,6117
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3162
  % 0,32
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kesim temsilcileri: Tarım Kredi’nin sayısı belirli, indirimler genele yayılmaz

Kesim temsilcileri: Tarım Kredi’nin sayısı belirli, indirimler genele yayılmaz


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde kimi eserlerde indirime gidileceğini açıkladı. Bu marketlerdeki büyükbaş hayvan eti satışlarında yüzde 30-35 indirim yapılmasının yanı sıra şeker, un üzere 30-40 çeşit eserde de fiyatlar düşürülecek. Tarım Kredi’de yapılacak indirimlerin Türkiye genelinde fiyatları etkileyip etkilemeyeceği ise merak ediliyor.

Sektör temsilcileri, hudutlu sayıda şubesi bulunan Tarım Kredi’de yapılacak indirimlerin genele yayılmayacağı görüşünde. TOBB Besin Meclis Lideri Buzbaş, indirimlerden çok az kişinin yararlanabileceğini belirterek, “30 kalem var fakat her birinden ne kadar satıldığı önemli” dedi. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Lideri Tüfekci ise “Tarım Kredi Kooperatifleri’nin satışları esnafımıza ziyan verecek” sözünü kullandı.

“3-5 şahsa yararı olur”

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin devletten yardım alan kamu şubeleri olduğunu aktaran TOBB Besin Meclis Lideri Necdet Buzbaş, “Tarım Kredi Kooperatifleri’ne artık ziyanına da olsa indirim yapın deniliyor. Bizim öteki satışları bağlamıyor. Bu birebir şeker üzere olacak. Şeker nasıl oldu; Türkşeker’in ki yarı fiyata, özel olanlar bir buçuk katına satılıyordu. Türkşeker çuvalını 500 liradan satarken, özel bölüm 900 liraya satıyordu. Birebir şey burada da olacak. Fakat şöyle bir şey var; şube sayısı aşikâr olduğu için bu indirimden çok çok az vatandaş yararlanacak. Oradan tahminen 3-5 bireye yararı olur, onun dışında Türkiye geneli fiyatlara bir şey yapmaz. 30 kalem çeşit prestijiyle var lakin her birinden ne kadar satıldığı önemli” tabirlerini kullandı.

“Satışların esnafa ziyanı olacak”

Şu anda ortalam karkas etin maliyetinin 88-95 lira ortasında köylüye maliyeti olduğunu kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Lideri Aydın Tüfekci, bunu yüzde 30-35 aşağı indirildiğinde kesinlikle devletin ziyanına satış olacağını söyledi. Tüfekçi, “Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kâr gütmeme maksadı var, bu hayata geçiriliyor. Bu indirim ziyanına satış olacak, yeni bir gelişme olduğu için daha nasıl süspanse edileceği net olarak açıklanmadı. Ancak kesinlikle bize iletilecek bir şeyleri vardır. Tarım Kredi Kooperatiflerin sayısı belirli ve oralarda satış yapılacak. Esnafın satışları başka lakin genel satışlara illaki bunun bir meşakkati olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra beni 30-40 meslektaşım telefonla arayarak; ‘Başkanım nasıl bir yol çizeceğiz, nasıl yapacağız, vatandaşa nasıl yanıt vereceğiz?’ diye soruyorlar. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin satışlarının esnafımıza kesinlikle ziyanı olacak. Ortalama bir kilo karkasın yüzde 25 kemiği var. Şu an 100 liraya aldığımız 1 kilo etin yüzde 47 oranında bize maliyeti var. Esnaf bir de bunun üzerine kâr koyacak. Biz bu fiyatları iki yıl evvel ESK’da Türkiye geneli olarak o günkü maliyetlerle hesapladık. Bugünkü güç ve işletme masrafları dahil değil” dedi.

YORUMLAR YAZ