• YARIM ALTIN
  2.602,00
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5193
  % 0,28
 • € EURO
  15,2737
  % 0,16
 • £ POUND
  18,2621
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  2,1379
  % 0,33
 • РУБ RUBLE
  0,1712
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  503648,689
  % 3,48
 • BIST 100
  %

Koca: Yıl bitmeden TURKOVAC kullanımına geçeceğiz

Koca: Yıl bitmeden TURKOVAC kullanımına geçeceğiz

Koca, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir laboratuvarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın online katıldığı programda yaptığı konuşmada, milletin beklediği müjdeyi vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Yerli inaktif Kovid-19 Turkovac aşımız bugün itibariyle acil kullanım onayı almış durumda” ifadesini kullanan Koca, şunları belirtti:

“Üretime bugün itibariyle başlamış olduk. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa’da üretim yapılan merkezlerimizden birindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor. Böylece Kovid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor, üretim başlamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanım, işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi Turkovac’ın başlamış oldu. Bu başarı liderliğinizde bütün milletimizin başarısıdır.”

Gelecek hafta sonundan itibaren başlıyor

Bakan Koca, TURKOVAC aşısının yıl bitmeden acil kullanım onayı alarak, üretiminin başlamış olduğunu söyleyerek, “Bir hafta 10 gün içinde tetkiklerin biteceğini ümit ediyoruz. Gelecek hafta sonundan itibaren yaygın kullanıma geçmiş olacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gereken onayları alarak üretim ve kullanma aşamasına gelen TURKOVAC aşımız, milletimizi salgına karşı en etkili şekilde koruma gayretlerimizin sembolüdür” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “TURKOVAC’ın üretimiyle birlikte bu aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız.”

Erdoğan, “Sinovac ve Biontech aşılarının ardından üçüncü bir alternatif olarak yerli aşımız TURKOVAC’ı da sunabileceğiz. Bazı vatandaşlarımızın aşı olmak için tüm riskleri göze alarak kendi ürünümüzü beklediğini biliyorum. Bu vatandaşlarımızı en kısa sürede randevularını alarak TURKOVAC aşısını yaptırmaya davet ediyorum” dedi.

YORUMLAR YAZ