• YARIM ALTIN
  2.604,00
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4976
  % 0,12
 • € EURO
  15,2598
  % 0,07
 • £ POUND
  18,2666
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  2,1377
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1710
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  504909,242
  % 3,34
 • BIST 100
  %

Küresel piyasalarda düşük iştah

Küresel piyasalarda düşük iştah

Kritik ABD enflasyon verisi öncesinde Çin’de iki gayrimenkul şirketinin dolar tahvillerinde temerrüde düşmesi, Omikron varyantının Deltadan 4,2 kat daha hızlı yayıldığına yönelik bir çalışma gibi gelişmeler küresel Borsaların haftanın son işlem gününde satıcılı bir seyir izlemesine neden oluyor.

Hafta içinde aralıksız üç gün yükselen ABD endeksleri Perşembe günü tüketici ağırlıklı ve gayrimenkul sektörü öncülüğünde düşüş kaydetti. Dow Jones yatay kapanırken, S&P 500 yüzde 0,72, Nasdaq 100 yüzde 1,49 geriledi. Bu sabah vadeli endeksler hafif artıda.

Asya ise dünkü ABD kapanışlarını takip ederek düşüyor. Gözler özellikle de dolar tahvillerinde resmi olarak temerrüde düşen China Evergrande Group ve Kaisa Group Holdings Ltd.’ye çevrilmiş durumda. Evergrande hisseleri yüzde 2 civarında düşerken, Hong Kong’da işlem gören Kaisa hisselerinin işlemleri askıya alınmıştı.

Dolar yatay seyrederken, ABD ham petrolün varili 70 doların altına geriledi.

Dikkatler ABD enflasyon verisinde

ABD kasım ayı tüketici enflasyonu verileri bugün 16:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi TÜFE’de aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 6,8 artış açıklanması yönünde.

Yıllık enflasyonda beklentinin gerçekleşmesi halinde, ABD enflasyonu eski Başkan Ronald Reagan’ın ilk döneminden yani 1980’lerin başından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış olacak.

Verinin açıklanmasından önce dün gece açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Brian Deese, kasım verilerinin son dönemde enerji maliyetlerinde ve emtiada yaşanan düşüşleri yansıtmayacağını söyledi ve bu etkilerin daha sonraki verilerde görüleceğine işaret etti. Verinin geriye dönük olduğuna değinen Deese, benzin ve doğal gaz fiyatlarında yaşanan düşüşlerin yanı sıra taşıma masrafları ile emtia fiyatlarındaki düşüşün bugünkü veride hesaba katılmayacağını belirtti. Enflasyonun Amerikan halehalkının cüzdanlarını etkilediğini belirten Deese, uzmanların ortak görüşünün fiyat artışlarının 2022’de ılımlı hale geleceği yönünde olduğunu kaydetti.

Öte yandan dün açıklanan verilere göre ABD’de geçen hafta işsizlik maaşına başvuranların sayısı 52 yılın en düşük seviyesine geriledi. Başvurular 43 bin düşüşle mevsimden arındırlmış olarak 184 bine indi. Bu rakam 220 bin seviyesindeki beklentinin de altında kaldı.

Enflasyon verisinin ardından yatırımcılar gözlerini gelecek haftaki Fed toplantısına çevirecek. Aralarında Ellen Zentner’in de olduğu Morgan Stanley ekonomist ve stratejistleri, büyümenin sağlam olduğu, istihdam piyasası koşullarının güçlenmeye devam ettiği bir ortamda Fed Başkanı Jerome Powell dahil çok sayıda merkez bankası yetkilisinin yükselen enflasyondan duyulan rahatsızlık nedeniyle daha şahin bir politika duruşu benimsemeye başladığına işaret ettiler. Kurumun dünkü raporunda, “Fed beklentimizi güncelliyoruz ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faizleri, bir önceki tahminimizden iki çeyrek öne çekerek, Eylül 2022’de artırmaya başlayacağını öngörüyoruz” denildi.

YORUMLAR YAZ