• YARIM ALTIN
  2.523,00
  % -1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5513
  % -0,96
 • € EURO
  15,1222
  % -0,94
 • £ POUND
  18,1617
  % -0,88
 • ¥ YUAN
  2,1267
  % -0,89
 • РУБ RUBLE
  0,1734
  % -1,13
 • BITCOIN/TL
  513106,709
  % 2,71
 • BIST 100
  %

Küresel piyasalarda Omikron ve paket fiyatlamaları

Küresel piyasalarda Omikron ve paket fiyatlamaları

Küresel Borsalardaki toparlanma bugün Omikron varyantının ekonomi üzerindeki olası etkilerine yönelik endişeler ve ABD’de Biden yönetiminin ekonomik planlarına yönelik belirsizlik nedeniyle hız kesti.

Wall Street endeksleri salı gününü güçlü yükselişlerle tamamlamıştı. S&P 500 %1,78, Nasdaq 100 %2,29 tırmanmıştı.

Ancak ABD vadeli endeksleri bu sabah düşerken, Asya borsalarında sınırlı yükselişler gözlendi. Dün risk iştahında yaşanan yükselişle emtia fiyatları yükselmiş, güvenli limanlarda satış etkili olmuştu. Dün 4 baz puana yakın artış kaydeden ABD 10 yıllık tahvil getirisi de %1,47’ye yakın seviyelerde yükselişini sürdürüyor. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Omikron önlemleri

ABD sağlık yetkilileri Kovid-19’a karşı aşılanmış kişilerin işe daha erken dönebilmelerini sağlamak için karantina sürelerinin kısaltılmasını değerlendiriyor. Ülkede baskın varyant haline gelen omikronun daha kolay bulaşmasına karşın hastalıkların daha hafif ve kısa sürede atlatılması bu yöndeki değerlendirmeleri de beraberinde getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Sağlık Başdanışmanı Antony Fauci, bu konunun özellikle de sağlık çalışanları için değerlendirildiğini, örneğin, koronavirüs testi pozitif çıkan bir sağlık çalışanının belirti göstermemesi durumunda 10 günden kısa bir süre içinde N-95 maskesi takarak görevine devam edebileceğini ancak bu konuda nihai kararın henüz verilmediğini söyledi.

ABD Başkanı Biden da Afrika’nın güneyinden gelenlere yönelik seyahat yasaklarını kaldırmayı değerlendirdiğini açıkladı. Biden Omikronun aşılı Amerikalılarda daha fazla vaka görülmesine neden olacağını ama ağır hastalık olasılığının düşük olduğunu söyledi. Biden aşılanmamış kişiler için ise ağır hastalık ve ölümlerin olacağı bir kış mevsimi öngördü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da omikron varyantı nedeniyle ülkesinde Noel öncesi daha sıkı önlemler alınmasını gerektiği yönünde yeterli deliller bulunmadığını ifade etti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise Omikron varyantının “muazzam” şekilde yayılmasını görmezden gelemeyeceklerini belirterek daha sıkı sosyal mesafe kuralları açıkladı.

Fransa Başbakanı Jean Castex de yeni yıl kutlamalarına yönelik kısıtlamalar uygulayacaklarını duyurdu. Öte yandan Financial Times’ın haberine göre Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca Kovid-19 aşılarının omikron hedefli versiyonunu üretmek için ilk adımları attı.

YORUMLAR YAZ