istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.323,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5834
  % 0,16
 • € EURO
  18,3423
  % 0,59
 • £ POUND
  21,1209
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  2,6118
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3156
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  367837,721
  % 3,22
 • BIST 100
  %

Mustafa Gültepe, TİM’in yeni lideri oldu

Mustafa Gültepe, TİM’in yeni lideri oldu


İmam GÜNEŞ-İSTANBUL

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29’uncu Olağan Genel Konseyi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. TİM başkanlığı için tek aday olarak seçime giren İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Lideri Mustafa Gültepe TİM’in yeni lideri seçildi. Gültepe; Okan Oğuz, Oğuz Satıcı, Mehmet Büyükekşi ve İsmail Gülle’den sonra TİM tarihinin 5’inci lideri oldu.

Daha evvel birlik ve dal liderlerinden büyük kısmının ismi üzerinde uzlaşma sağladığı Mustafa Gültepe, Genel Kurul’daki başkanlık seçimine tek aday olarak katıldı. Kullanılan geçerli 273 oyun tamamını alan Mustafa Gültepe, TİM Lideri seçildi.

Gültepe: “Türkiye’yi ihracatta marka ülke yapmayı planlıyoruz

Seçimin akabinde konuşma yapan yeni TİM Lideri Mustafa Gültepe, ihracatın Türkiye’nin geleceği ve vazgeçilmezi olduğunu vurguladı. “Biz Türkiye’yi ihracatta marka ülke yapma maksadıyla yola çıktık” diyen Gültepe, tüm dallarda bilimsel ve teknolojik dönüşümü tamamlamak zorunda olduklarına dikkat çekti. Yüksek katma bedelli ihracat yapan, ulaşım ve lojistik altyapısı güçlü, tehditleri fırsata dönüştüren, rekabet gücü yüksek bir Türkiye’yi inşa etmek durumunda olduklarını tabir 3e3n Gültepe, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Dünyadaki trendleri izleyen değil, belirleyen bir ülke olmak için çalışacağız. Ülkemizin global ihracattan aldığı hisse yüzde 1 civarında bulunuyor. Bu hissesi yüzde 50 artıracak potansiyelimizin olduğuna inanıyorum. Kilogram başına ihracatta en azından 2 doları yakalayabilmeliyiz. Amacın sıkıntı, sürecin meşakkatli olduğunu biliyorum. Lakin ortak akılla, 27 dalımızın, 61 birliğimizin faal iştirakiyle, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olmadığına inanıyorum. Yeni devirde TİM’i strateji ve vizyon liderliği yapan, gündem belirleyen bir kimliğe kavuşturacağız. Daha faal ve senkronize çalışacağımız birliklerimizden gelecek projeler ve bilgi akışı en değerli data kaynağımız olacak. Projeleri olgunlaştırıp, iktisat idaresine taşıyarak ihracatımızın gelişimine katkı sunacağız.”

Gülle, sitemli veda etti

TİM Lideri İsmail Gülle, vazifesinin devretmeden evvel konuşma gerçekleştirdi. TİM Başkanlığı vazifesi bitse de bundan sonra da Türkiye iktisadının ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğini belirten Gülle, şunları söyledi: “Çok şükür bugün ‘Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık’ diyecek hiçbir ihracatçı yoktur. İstemeden kırdığımız, üzdüğümüz, yetişemediğimiz kardeşlerimiz varsa onlardan da haklarını helal etmelerini rica ediyorum. Periyot teslim her vakit duygusal anlar yaşatır. Hele ki daha yapacak çok işimiz varken. Bugün vardığımız nokta belirli, başardıklarımız ortada. Bu başarıyı biz daima bir arada sağladık. Tüm bunları ülkemiz, bayrağımız, milletimiz için yaptık.”

“Son 4 yılda yakaladığımız muvaffakiyetleri yeni başarılarla taçlandırmak üzere büyük bir heyecanla Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği yolda yeni projeler üzerine çalışırken maalesef birtakım dostlarımızın bizimle tıpkı samimiyeti ve heyecanı paylaşmadığına şahit olduk” diye sitemde bulunan Gülle, verdikleri kelamları bir bir tutarken, birtakım kelamların tutulmadığına şahit olduklarını belirtti Kelama bağlı kalmayı şiar edindikleri için bu türlü bir gelişmeyi de öngöremediklerinin altını çizen Gülle, “Kaldı ki, bugüne kadar hiç seçim kaybetmedim, burada da kaybetmedim. Devletime, ihracat topluluğumuza ve sizlere olan hürmetimden bu durumu kabullendim.Bizler toplumda örnek gösteriliyorsak yalnızca ihracat artışından değil, her işimizi doğruluktan ayrılmadan yaptığımız içindir. Bizden sonrasını da planladık. İstişare ile bu misyona layık arkadaşlarımız ortasından Mustafa Gültepe’yi tek aday olarak belirledik. İnanıyorum ki adaletli, karakterli, hakikat, verdiği kelamların gerisinde duran bir idare sergileyecektir. Bu vazifeye seçilmeden evvel, vazifedeyken ve bugün yanımda olan, bu uzun yürüyüşte sevgisini sadakatini eksik etmeyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.

27 bölüm kurul lideri muhakkak oldu

TİM başkanlık seçimlerinde 27 dalın kurul liderleri belirlendi. Çelikte İbrahim Pektaş, Çimento, cam seramik ve toprak eserlerinde Fazilet Çenesiz, demir ve demir dışı metallerde Çetin Tecdelioğlu, deri ve deri mamüllerinde Mustafa Şenocak, elektrik ve elektronikte Fatih Kemal Ebiçlioğlu, fındık ve mamullerinde Hasan Osman Sabır, gemi ve yat hizmetlerinde Başaran Bayrak, halıda Salahattin Kaplan, hazır giysi ve konfeksiyonda Mustafa Gültepe, hizmette Ahmet Bolat, hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamullerinde Ahmet Tiryakioğlu, iklimlendirme sanayiinde Salih Zeki Poyraz, kimyevi hususlar ve mamullerinde Adil Pelister, kuru meyve ve mamullerinde Birol Celep, madende Rüstem Çetinkaya, makine ve aksamlarında Kutlu Karavelioğlu, meyve ve zerzevat mamullerinde Melisa Tokgöz, mobilya kağıt ve orman eserlerinde Ahmet Güleç, mücevherde Ayhan Güner, otomotiv sanayisinde Baran Çelik, savunma ve havacılıkta Latif Aral Aliş, su eserleri ve hayvansal mamullerdeAli Can Yamanyılmaz, süs bitkilerinde İsmail Yılmaz, dokuma ve hammaddelerinde Ahmet Fikret Kileci, tütünde Ömer Celal Umur, yaş meyve ve sebzede Ali Kavak, zeytin ve zeytinyağında ise Davut Er kesim kurulu lideri seçildi.

Seçim öncesinde neler yaşanmıştı?

TİM başkanlık seçimleri için adaylığını birinci açıklayan isim Ağaç ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Ahmet Güleç olmuştu. Mevcut TİM Lideri İsmail Gülle’nin dokumacılık dal şurasında lider yahut lider yardımcısı seçilemesi ile yine aday olamayacağı katılaşmıştı. Bu gelişmelerin akabinde İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Adil Pelister, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Lideri Çetin Tecdelioğlu, İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Lideri Mustafa Gültepe’nin adaylıkları konuşuldu. Aday adayları Mustafa Gültepe isminde ortak karar aldı. Daha sonra Ahmet Güleç de bu ittifaka dahil. Üç ismin de Gültepe’nin seçilmesi halinde başkanvekilliği misyonunu yapması bekleniyor. Adaylığı konuşulan başka bir isim olan İklimlendirme İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Zeki Poyraz ise adaylığını açıklamadı. Böylelikle, Gültepe seçimlere tek liste girdi.

YORUMLAR YAZ