• YARIM ALTIN
  2.599,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5109
  % 0,22
 • € EURO
  15,2661
  % 0,11
 • £ POUND
  18,2521
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,1390
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1714
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  509084,132
  % 3,99
 • BIST 100
  %

Türkiye’de Omikron’a karşı hatırlatma dozu tedbiri

Türkiye’de Omikron’a karşı hatırlatma dozu tedbiri

Bilim Kurulu toplantısının ardından, Koronavirüs Bilim Kurulu, Omikron varyantı, aşı programı ve salgının seyri gündemi ile ilgili yeni kararlar aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantıda alınan kararları sıraladı:

 1. Bilim Kurulumuz Omikron varyantının ülkemizdeki olası etkilerini değerlendirmiştir. Yeni varyant, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep olmuştur. Kolay bulaşmasının yanında hasta etme gücünde belirlenmiş olumsuz bir durum rapor edilmemiştir. Bu açıdan omikron varyantı için tedirgin edici bir durum söz konusu değildir.

 2. Omikron varyantının baskın olmasına karşı alınabilecek tedbirler arasında öne çıkan aşı ile koruma kalkanının güçlendirilmesidir. Aşıların varyantlara karşı etkisi ile ilgili yeni çıkan kanıtlar değerlendirilmeye alınmıştır. Ülkemizde görünen günlük vaka sayılarında ani artış olmaması aşılama programının başarısının bir göstergesidir. Hatırlatma dozlarını en erken uygulamaya başlayan ülkelerden biri olmamızın avantajını yaşıyoruz. Aşıların yeni varyantlara karşı etkisini artırabilmek için hatırlatma dozlarının etkisi son derece önemlidir. Avrupa’da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir.

 3. Daha önce ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden 3 aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.

 4. Omikron varyantı sebebiyle Referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları devam etmektedir. Avrupa’da yaşanan örnek ve varyantın hızla bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarının yapılması Bilim Kurulumuzca tavsiye edilmektedir.

 5. Tehdit mutasyona uğrasa da tedbirlerimiz geçerliliğini sürdürmektedir. Virüse karşı tedbir elden bırakılmamalıdır. Bireysel hayat ile toplumsal hayatı tedbirlerle bir arada sürdürmek mümkün. Bunu bugüne kadar başardık, bundan sonra da başaracağız.

YORUMLAR YAZ