istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.322,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5815
  % 0,15
 • € EURO
  18,4003
  % 0,92
 • £ POUND
  21,1610
  % 0,51
 • ¥ YUAN
  2,6114
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3160
  % 0,22
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ulaştırma Bakanlığı: Birinci 6 ayda ek geçiş evrakı sayısı 265 bine ulaştı

Ulaştırma Bakanlığı: Birinci 6 ayda ek geçiş evrakı sayısı 265 bine ulaştı


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, dünyayı tesiri altına alan COVID-19 salgını sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde değişimler yaşandığı, Türkiye’nin, güçlü lojistik altyapısı ve kurumsal nakliyecilik kesimiyle bu süreçten büyüyerek çıktığı söz edildi.

Özellikle son 2 yılda yapılan teşebbüsler sonucunda lojistik dalının omurgasını teşkil eden milletlerarası kara yolu nakliyatı alanında değerli kazanımlar elde edildiği belirtilen açıklamada, Orta Koridor’un güçlenmesiyle Türk taşımacıların transit alanında gücünün arttığı, bu kazanımlar sonucunda ihracatın da ivme kazandığı bildirildi.

Bakanlıkça son devirde yapılan çalışmalar sonucunda Macaristan transit geçiş evrakı sayısının kısa müddet içinde 36 binden 130 bine yükseltildiğine işaret edildi.

Açıklamada, Sırbistan ile geçiş fiyatları kaldırılarak yıllık 25 bin adet çok girişli doküman teati edilmeye başlandığı söz edilerek şu bilgiler verildi:

“Yunanistan transit geçiş evrakı kotası 35 binden 40 bine yükseltildi. Bu dokümanların yarısının fiyatsız olması sağlandı. Türk-Bulgar Kara Ulaştırması Karma Kurul (KUKK) Toplantısı ile transit geçiş evrakı sayısı 250 binden 375 bine yükseltildi. Türk-Romen KUKK Toplantısı ile 1 Mayıs tarihinden itibaren transit taşımaların özgürleştirilmesi ve taşımalardan alınan geçiş fiyatlarının kaldırılması kararlaştırıldı. AB ülkesi olan Romanya ile transit taşımaların özgürleştirilmesi, memleketler arası taşımacılığımızın önündeki manilerin aşılabilmesi açısından kıymetli bir kilometre taşı oldu. Yunanistan, Sırbistan, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya güzergahlarında elde edilen kazanımlar sayesinde taşımacılarımıza artık Avrupa’ya çok daha kolay ve ucuz taşıma imkanı sağlandı. Bu kazanımlarla birlikte Avrupa’ya ihracatımızda artışlar yaşanacaktır.”

Sadece Avrupa ülkeleri değil, Orta Asya ülkeleri ile de görüşmelerin yapıldığına işaret edilen açıklamada, Orta Asya ülkelerine yönelik taşımalarda ana transit güzergah olan Gürcistan ile gerçekleştirilen KUKK toplantısı ile ikili ve transit taşımaların özgürleştirilmesi sürecinin başlatıldığı bildirildi.

Bu maksatla kota kısıtlamalarının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gerekli altyapı çalışmaları tamamlandığında taşımalara ait bilgiler elektronik ortamda teati edilecek. Ayrıyeten, Türkiye-Kazakistan KUKK Toplantısı ile yıllar sonra kota artışı sağlandı ve ikili doküman sayısı 8 binden 10 bine, transit evrak sayısı 2 binden 15 bine yükseltildi. Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda da 11 bin adet ikili, 20 bin adet transit, 4 bin 500 adet 3. ülke olmak üzere toplam 35 bin 500 ek geçiş dokümanı temin edildi. Ayrıyeten, toplam geçiş dokümanı kotası 16 bin 500 iken 2023’ten itibaren toplam kotanın 61 bine yükseltilmesi sağlandı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda 2022 yılının birinci 6 aylık devrinde, kota artışıyla birlikte ek geçiş evrakı sayısı 265 bine ulaştı. Birinci 6 ayda, ülkemizden yapılan memleketler arası taşıma sayısı ise geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 20 artış göstererek 820 bin seferi aştı.”

YORUMLAR YAZ