• YARIM ALTIN
  5.566,00
  % 0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1479
  % 0,08
 • € EURO
  29,0073
  % 0,11
 • £ POUND
  33,2632
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  3,7216
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2822
  % -0,02
 • BITCOIN/TL
  721939,514
  % 0,04
 • BIST 100
  8.039,18
  % 0,48

“WTBDC protokol token” ticarette yerini almaya hazırlanıyor

“WTBDC protokol token” ticarette yerini almaya hazırlanıyor


Berfin ÇİPA

Ekonomik yaptırımlar ticarette yeni alternatifler arama muhtaçlığını doğurdu. İran ve Rusya başta olmak üzere ticarette kripto para kullanımını yasal tabanda düzenlemek için kollar sıvandı. Ödeme sistemlerindeki dijital ihtilali Dünya Ticaret İş Geliştirme Kurulu (WTBDC) Lideri ve Birleşmiş Milletler Danışmanı Ümit Kaya ile konuştuk. “Uluslararası ticaretin iş diplomasisini gerçekleştiriyoruz” kelamlarıyla WTBDC’i özetleyen Kaya; “Geleceğin ticareti ve ödeme sistemleri ile ilgili çalışmalar yapan bir vizyonla yola çıktık” dedi.

WTBDC’nin ticarette ödeme sistemi olarak kullanılması için kendi tokenını geliştirdiğini müjdeleyen Ümit Kaya, “Blockchain teknolojisi hem inançlı hem de süratli para sisteminin önünü açtı. Biz de bu sistemde yerimizi almak için iki buçuk yıl evvel çalışmalarımıza başladık. WTBDC protokol token ismini verdiğimiz kendi tokenımızı akabinde da blockchain teknolojimizi devreye sokacağız. Bu adımla dünyadaki tüm sistemi tekrar şekillendirmek için kendi koridorumuzu açabileceğiz” sözlerini kullandı.

“Uluslararası ticarette en kıymetli ögelerden biri ticaretin ve ödeme sistemlerinin rahat ilerlemesi” diyen WTBDC Lideri Kaya, “Ticaret yaparken her kademede vakit çok değerli. Blockchain güvenilirliğin korunması için tercih edilebilir bir usul haline geliyor. Avantajları sayesinde ülkeler de kripto paraları yasal ödeme aracı olarak kabul etmeye başladı. Oluşan sistemde yerimizi erkenden almak bizi daha tercih edilebilir bir noktaya taşıyacaktır” formunda konuştu.

İlk ve tek Web 3 tabanlı ithalat-ihracat portalı

WTBDC protokol token’ın bir unsur imza atacağını belirten Kaya, “WTBDC exporter dünyanın birinci ve tek Web 3 tabanlı en muteber ithalat ihracat portalı olacak. Ön satışlarımıza başladık, fiyatımız muhakkak. Tokenımız kendi üyelerimiz ortasında ve öbür ülkelerle olan sistemde test olarak kullanılmaya başlandı, sonuçlar muvaffakiyet ile çalıştığını gösteriyor. Şimdi bir borsada listelenmedik lakin borsalarla görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

“Regülasyonlara hazırız”

“Ülkemizde ve dünyada yapılacak regülasyonları destekliyoruz” diyen WTBDC Lideri, “Regülasyonlara hazırız. Alt yapımız yasal ve paydaşlarımız belirli. Yasal olan tüm ögelerin içerisinde yerimizi hazırladık ve buna nazaran çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Regülasyonların akabinde ekosistemin daha inançlı hale geleceğini düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ