istanbul escort
 • YARIM ALTIN
  3.324,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5837
  % 0,16
 • € EURO
  18,3777
  % 0,79
 • £ POUND
  21,1461
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  2,6123
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3157
  % 0,17
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yabancıya konut satışında Ruslar birinci sefer dorukta

Yabancıya konut satışında Ruslar birinci sefer dorukta


Türkiye’den konut alan yabancılar listesinde Ruslar bin 152 adet ile birinci kere tepeye çıktı.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) datalarına nazaran, yabancıya konut satışları 2022 yılı Ocak-Nisan devrinde yüzde 48,9 artarak 20 bin 791 oldu. Birinci 4 aylık satış adetleri tüm vakitlerin en yüksek ocak-nisan sayıları olarak kayıtlara geçti.

Ocak-nisan periyodu vilayetlere nazaran satışlara bakıldığında tepeyi 8 bin 538 adetle İstanbul aldı. İstanbul’u 5 bin 417 ile Antalya, 1.237 ile Ankara izledi. Mersin, Bursa, Yalova, İzmir, Samsun, Sakarya ve Trabzon birinci 10’da yer alan öbür vilayetler oldu.

Ruslar dorukta

Türkiye’de yabancılara yönelik yapılan konut satışları geçen ay yüzde 58,1 artarak 6 bin 447’ye ulaşırken, tüm vakitlerin en yüksek nisan ayı sayısı görüldü.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Türkiye’deki konut yatırımını artıran Ruslar, nisanda yabancıya satışta birinci sefer tepede yer aldı. Rusların nisanda Türkiye’den aldığı konut sayısı yüzde 186,6 artarak 1.152 adede ulaştı.

Rusları 905 adetle İranlılar, 714 ile Iraklılar, 311 ile Kazakistan vatandaşları izledi. Almanya, Afganistan, Ukrayna ve Yemen vatandaşları da en çok konut satın alanlar ortasında yer aldı.

Nisanda Ukraynalılara yapılan konut satışı ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 185,9 artarak 92’den 263 adede yükseldi. Her iki ülke vatandaşlarının yatırımlarındaki artışın genel ortalama olan yüzde 58,1’in çok üzerinde gerçekleşmesi dikkati çekti.

“Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”

Özyurtlar Holding İdare Konseyi Lideri Tamer Özyurt, Türkiye’nin dış ülke yatırımcılarının ilgi odağı olmaya devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Daha evvel yabancıya satışın önündeki birtakım zorlukları ortadan kaldıracak düzenlemelere muhtaçlık olduğunu lisana getirdiklerini anımsatan Özyurt, bununla ilgili adımlar atıldığını, bu sayede sayıların daha da üste çıkacağını söyledi.

Özyurt, açıklanan son dayanak paketlerinin beklemede olan vatandaşları harekete geçirebileceğini kaydederek, inşaat projeleri için verilen dayanağın ise arzı artıracağını anlattı.

“Yabancıların ilgisini yurt dışı toplantılarda şahsen görüyoruz”

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır da yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin ve inancının artan bir ivmeyle devam ettiğini belirterek, “Bu da bize Türkiye gayrimenkul kesiminin yurt dışında yaşayan yabancılar için ne kadar cazip ve avantajlı görüldüğünü gösteriyor. Yaptığımız görüşmelerde yabancıların kesimimizle çok yakından ilgilendiklerini şahsen görüyoruz.” diye konuştu.

En az 500 bin dolar karşılığı döviz fiyatında katkı hissesini BES’e yatıran yabancıların Türk vatandaşlığı için başvurabilme hakkına kavuşacağına dair değişikliğe değinen Bahadır, “Bu da önümüzdeki devirlerde yabancı yatırımcının daha çok ilgisiyle karşılaşabileceğimiz manasına geliyor. Hem yerli hem de yabancılarda artacak konut üretimine katkı sağlayacak, piyasa canlanacak.” açıklamasında bulundu.

“Antalya yatırımcılarının gözdesi haline geldi”

Helmann Yapı İdare Konseyi Lideri Selman Özgün ise milletlerarası yatırımcıların Türkiye’ye yönelik ilgisinin artışından bahsederek, “Ülkemizin konutta yabancı yatırımcılardan aldığı talep Avrupa’daki rakiplerine nazaran daha yüksek artıyor. İlerleyen vakitlerde bu alanda önde gelen ülkelerden olacağız.” tabirlerini kullandı.

Antalya’da hem yerliye hem de yabancıya yapılan konut satışında artışların yaşandığını aktaran Özgün, kentin milletlerarası yatırımcıların gözdesi haline geldiğini söyledi.

Özgün, “Savaştan sonra yalnızca Rusların değil Ukraynalıların da ilgisi artış gösterdi. Antalya’da bu artışı net bir halde görebiliyoruz.” diye konuştu.

“Ruslara nazaran en inançlı ülke Türkiye”

Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ da savaş sonrası Rusların Türkiye’de konut yatırımını artırdığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Geçen ay Rusların Türkiye’den aldığı konut adedi yüzde 186,6 artarak 1.152’ye yükseldi. Şu an Ruslar için en inançlı ülke Türkiye. Bunu kendilerinden de duyuyoruz. Evvelden Antalya özelinde alıyorlardı artık İstanbul ve öteki kimi kentlerimizde de yatırım yapmaya başladılar. Hatta Rusya’da hizmet veren kimi şirketlerin çalışanına İstanbul’dan çalışmalarını sürdürebileceğini söylediğine dair duyumlarımız var.”

Hakan Sabbağ, Türkiye’ye yönelik memleketler arası gayrimenkul yatırımının giderek arttığını kaydederek, Kazakistan, Güney Kore, Çin üzere ülke vatandaşlarının alımlarında artış yaşandığını söyledi.

Sabbağ, yabancıların konut yatırımının yaz aylarında artacağını belirterek, bilhassa Suudi Arabistan ve kimi Körfez ülkelerinden gelen taleplerde net artış yaşanacağını aktardı.

YORUMLAR YAZ