• YARIM ALTIN
  6.329,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9277
  % 0,05
 • € EURO
  31,2602
  % 0,33
 • £ POUND
  36,4231
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,0455
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3140
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  1267195,407
  % -0,28
 • BIST 100
  7.978,82
  % 1,58

Yatırım fonlarına ilgi bir yılda ikiye katlandı

Yatırım fonlarına ilgi bir yılda ikiye katlandı


Şebnem TURHAN

Yüksek enflasyon düşük meviduat faizleri tasarruf sahiplerini farklı yatırım kanallarına yönilendirdi. Borsaya da ağır bir iligi yaşanırken yatırım fonları da bu ilgiden hissesini aldı. FonTurikey Kurucusu Onur His, son 1 yılda yüksek enflasyon nedeniyile tasarrufl arını alternatif serimaye piyasası araçlarında deiğerlendirmek isteyen yatırımcıiların fon piyasasına yöneldiğine dikkat çekerek son bir yılda fonilarda toplam portföy büyüklüğüinün yüzde 100’ün üzerinde büiyüdüğünü belirtti. Bu ay sonu sürecek olan stopaj avantajının da ilgide büyük tesiri olduğunu söyleyen His, fon yatırımcısıinın 3 milyonun üzerine taşındıiğını vurguladı.

1 yılda 100 bin yeni fon yatırımcısı

Onur His, birikimlerini deiğerlendirmek isteyenler için son 1 yıllık devirde en çok ilgi gören sermaye piyasası eserinin yatıirım fonları olduğunu belirterek “Özellikle yurt dışı pay senetileri olmak üzere farklı eserlere olan talep ve alternatif getiri araiyışı fon piyasasının yıllık yüzde 100 üzerinde büyümesinde rol oynadı. Toplam portföy büyüklüiğü Şubat 2021 tarihinde 155 miliyar TL iken Şubat 2022 sonu itiibarıyla 324 milyar TL’ye ulaştı. 3 milyon üzerinde yatırımcının fonlarda birikimi bulunuyor ve bunun yüzde 34’ü 1000 TL üzeri fon varlığı taşıyor. 1 yıllık vakit zarfında nette 100 bin üzerinde yeni yatırımcı piyasaya katıldı. Ve yatırımcı sayısındaki artış 40 yaş üzerindeki yatırımcı kitlesi kaynaklı oldu” diye konuştu.

Büyümenin fon bazında dağılıimına bakıldığında ilginin temeliini oluşturan yatırımcı davranışıinı birkaç ana başlıkta incelemek mümkün olduğunu söyleyen His, öncelikle 23.12.2021 tairihinden itibaren yürürlüiğe konulmuş, alınan kararlarla 31.03.2022’ye kadar uzatılmış olan ve birtakım fonları kapsayan stoipaj istisnası, istisnaya husus fonilara ilgiyi arttırdığını lisana getirdi. His şöyle konuştu: “Bunların başında Para Piyasası, Borçlanima Araçları (Yabancı Hariç), Kaitılım ve Fon Sepeti Fonları (Yabancı Hariç) geliyor. Stopaj isitisnasını hatırlayacak olursak, 31.03.2022’e kadar alınacak olan Para Piyasası, Borçlanma (Yaibancı Hariç), İştirak (Döviz Hairiç), Fon Sepeti (Yabancı Hariç) ve Değerli Madenler fonlarınida yüzde 10 olan stopaj satıldığı tarihten bağımsız olarak yüzde 0 olarak uygulanacak. Bu durum değerli bir avantaj sağladığınidan, bu fonlara ilginin arttığını görmek mümkün.”

Fon sepeti fonlarına yönelim

Mevduat faizlerindeki gerileme ile birlikte getiri arayışının önicelikle para piyasası ve kısa vaideli borçlanma araçları fonlarıina kısa vadeli olarak birikimlerin park etmesi sonucunu doğurduiğunu belirten His, haftalık reipo oranlarının da gerilemesi ile farklı varlık sınıfl arına yatırım yapan ve mevduat üzeri getiriyi hedefl eyen değişken ve fon seipeti fonlarına yönelim arttığıinı vurguladı. His, “Bu fonlairın en kıymetli değer önerisi, yuimurtaları farklı sepete koyma mantığıyla farklı eser sınıflarına yatırım yaparak, piyasada oluişabilecek risklere karşı muhafaza sağlamak diye düşünebiliriz. Niitekim geriye dönük baktığımızida pay senedi, döviz, altın üzere eserlerin farklı periyotlarda cididi kayıplar yaşadığını ve bu ürünileri farklı oranlarda portföyde bulunduran fonların getirilerini koruduğunu söyleyebiliriz” dedi.

His, her yatırımcıya uyigun alternatiflerin yatırım fonu dünyasında bulunabildiğini diile getirerek yatırımcı ilgisindeki artışın da alternatifl erin çoğalimasını sağlayarak ilginin sürekili hale gelmesine yol açtığını beilirtti. His “Örneğin, çok yeni olarak Metaverse Teknolojileiri’ne yatırım yapan fonlar satıişa sunulmaya başlandı. Bu fonlar şayet yatırımcılarına orta-uzun vadede getiri sunabilirse, çok daiha fazla yatırımcının yatırımlairını fonlara aktardığını gözlemileyebiliriz. Getirilen stopaj avanitajı da, yeni yatırımcı iştiraki için kıymetli bir fırsat, 31.03.2022 tarihinde sona erecek bu istisnainın sürmesi de piyasanın gelişimesi için yararlı olacaktır” dedi.

Tematik fonlar ilgiyi daha da artırdı

Fonlara ilgiliyi artıran bir öteki yatırımcı davranışı ise piyasalara ve yeni yatırım fikirlerine erişim isteği olduğunu tabir eden His, şunları söyledi: “Özellikle son 6 aylık devirde artan yabancı pay senedi içerikli tematik fonlar, yabancı piyasalara direkt yatırım yapmak yerine, fon üzerinden yatırımı mümkün kılıyor. Pandemi ile ön plana çıkan teknoloji, sağlık/ ilaç/biyoteknoloji, elektrikli araçlar, temiz/alternatif güç ve sürdürülebilirlik temalarına fonlar aracılığıyla yatırım hem kolay hem de direkt pay senedi alımına nazaran daha az maliyetli olduğu için önemli bir yatırımcı ilgisi var. Örneğin, çok yeni olarak Metaverse Teknolojileri’ne yatırım yapan fonlar satışa sunulmaya başlandı. En çok yatırımcı adedine sahip fonlara baktığımızda nakit idaresi için kullanılan para piyasası ve kısa vadeli borçlanma araçları fonlarından sonra tema fonlarını görmek mümkün.”

Savaşın tesiri getirilere yansıdı

FonTurkey Kurucusu Onur His 2022 yılı başından itibaren en fazla getiri sağlayan birinci 15 fona bakıldığında Rusya-Ukrayna savaşının tesirinin görüldüğünü belirterek “Savaşla ile birlikte artan güç, emtia ve değerli madenler fiyatlarının tesirini görüyoruz. Petrole yatırım yapan Ak Portföy Petrol Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu (AES) ve Enerji/Emtia ve Değerli Madenler’e yatırım yapan İş Portföy Emtia Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu (TGE) yılbaşından itibaren yatırımcılarına yüzde 50 ve üzeri getiri sağlamış görünüyor. Bu iki fon sonrasında, yüklü değerli madenlere – altın/gümüş – yatırım yapan fon sepeti fonları ve altın fonları en yüksek getiriyi sağlamış.” Tekrar savaş nedeniyle artan tarım emtia fiyatlarının tarım ve besin temalı fonları birinci sıraya taşıdığını lisana getiren His, “Savaşla irtibatlı, güç fiyatlarındaki artışın yarattığı alternatif arayışı nedeniyle Temiz/Alternatif Güç ve Sürdürülebilirlik temaları da getiri manasında ön sırada. Bu fonların birçok yüklü yabancı hisse/BYF içerdiği için kurdaki hareketler de fon getirilerine tesir ediyor. Bu nedenle dönemsel kur getirisinden (yüzde 11,8) arındırdığımızda yalnızca birinci 6 sıradaki fon, USD/TL cinsinden olumlu getiri sağlamış görünüyor” dedi.

YORUMLAR YAZ